Be the first to review this product
CoreParts MBXFU-BA0024 laptop spare part Battery
In stock
SKU
MBXFU-BA0024
Laptop Battery for Fujitsu 48.00Wh Li-ion 10.8V 4400mAh Black
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Brand compatibility | Fujitsu |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MBXFU-BA0024 |
| EAN | 5706998638083 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | Fujitsu |
| Compatibility | Fujitsu LifeBook AH544, LifeBook Ah564, LifeBook E733, LifeBook E734 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Country of origin | China |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery capacity | 47.52 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 268 mm |
| Weight | 320 g |
| Packaging data | |
| Package width | 303 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 422 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Compatible products | LifeBook A544, LifeBook AH564, LifeBook E733, LifeBook E734 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product