Be the first to review this product
CoreParts MBXLE-BA0221 laptop spare part Battery
In stock
SKU
MBXLE-BA0221
Laptop Battery for HP 25.41Wh 3Cell Li-Pol 11.55V 2200mAh
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Brand compatibility | HP |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MBXLE-BA0221 |
| EAN | 5704174223467 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Elitebook 735 G5, EliteBook 745 G5, EliteBook 755 G5, EliteBook 830 G5, EliteBook 836 G5, EliteBook 840 G5, EliteBook 846 G5, ZBook 14u G5, ZBook 14u G5 2ZB99EA |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Number of battery cells | 3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product