Be the first to review this product
CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive docking station Black
In stock
SKU
MS-CLONER-NVME
USB3.2 Type C (10Gpbs) M.2 NVMe SSD cloner, Docking Station for M.2 NVMe to M.2 NVMe with Clone Function- Box includes USB-C Cable, Power Supply and user manual
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Storage drive sizes supported | M.2 " |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| SKU | MS-CLONER-NVME |
| EAN | 5704174818595 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The NVMe M.2 dual slot docking station with clone function enables easy installation of two M.2 SSDs to be connected via the included USB-C cable to the PC or laptop. A fast way for expanding your storage, making backup or preparation of new data images.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
Supports 2 x 8TB M2 SSD's
Compatible with Windows/Mac/Linux, smart TVs, Playstation, Xbox and other devices.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
Supports 2 x 8TB M2 SSD's
Compatible with Windows/Mac/Linux, smart TVs, Playstation, Xbox and other devices.
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| Storage drive interface | M.2 |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum HDD capacity | 2 TB |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum HDD capacity | 2 TB |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 126 mm |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive...
£79.52
|
Icy Dock MB992SK-B storage drive docki...
£95.20
|
StarTech.com 4-Bay USB 3.0 to SATA Har...
£69.63
|
StarTech.com Dual-Bay USB 3.2 Gen 2 to...
£75.73
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS-CLONER-NVME
|
MB992SK-B
|
SDOCK4U33
|
SDOCK2U313
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
ICY DOCK
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Storage media type |
SSD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Storage drive interface |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Storage drive sizes supported |
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|



