Be the first to review this product
CoreParts MS-CLONER-SATA storage drive docking station Black
In stock
SKU
MS-CLONER-SATA
USB3.2 Type C (10Gbps) SATA M.2 SSD cloner, Docking Station for M.2 SATA to M.2 SATA with Clone Function- Box includes USB-C Cable, Power Supply and user manual
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Storage drive sizes supported | M.2 " |
|---|---|
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage media type | SSD |
| SKU | MS-CLONER-SATA |
| EAN | 5704174818564 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SATA M.2 dual slot docking station with clone function enables easy installation of two M.2 SSDs to be connected via the included USB-C cable to the PC or laptop. A fast way for expanding your storage, making backup or preparation of new data images.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 126 mm |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
CoreParts MS-CLONER-SATA storage drive...
£50.40
|
Recommended
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 / eSATA...
£57.75
|
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 to SATA...
£53.79
|
Popular
StarTech.com 4-Bay USB 3.0 to SATA Har...
£69.63
|
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 to SATA...
£57.42
|
Hot Product
StarTech.com Single Bay USB 3.1 / eSAT...
£49.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS-CLONER-SATA
|
SDOCK2U33EB
|
SDOCK2U33
|
SDOCK4U33
|
UNIDOCKU33
|
SDOCKU313E
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Storage media type |
SSD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|







