CoreParts MS-CLONER-SATA2.5-3.5 storage drive docking station Black
In stock
SKU
MS-CLONER-SATA2.5-3.5
USB3.0 dual bay HDD clone docking station with RGB gaming design. With Cloner and Docking Function
  • Supports SATA 2.5, SATA 3.5
  • Data transfer rate up to 5 Gbps
  • 5 Gbps USB connection
  • Power input 5V, 3A
More Information
Storage drive sizes supported 2.5,3.5,M.2 "
Storage drive interface Serial ATA
Storage media type HDD,SSD
SKU MS-CLONER-SATA2.5-3.5
EAN 6921271223988
Manufacturer CoreParts
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
•Dual bay HDD clone docking
•Interface:USB-B to SATA
•Support both 3.5" and 2.5" SATA HDD/SSD docking station
•RGB gaming design,RGB LED light will change different colors when stand by
•Offline clone 1:1 ,no PC required
•LED light indicate clone progress:25%,50%,75%,100%
•External USB device when connetting with PC
•USB speed to 5Gbps
•Support 36TB computer capacity expansion
•Compatible with windows ,MAC and Linux
Storage
Compatible memory cardsSD
Technical details
Package width137 mm
Package height57 mm
Product colourBlack
Plug and PlayYes
Features
Compatible memory cardsSD
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Plug and PlayYes
Power
Output voltage5 V
Output current3 A
Software
Mac compatibilityYes
Windows operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Weight & dimensions
Width79 mm
Depth76 mm
Height20 mm
Weight200 g
Packaging data
Package depth126 mm
Package width137 mm
Package height57 mm
Package weight250 g
Packaging content
Cables includedUSB Type-C
ManualYes
Indication
LED indicatorsYes
Ethernet LAN features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product CoreParts MS-CLONER-SATA2.5-3.5 storage drive docking station Black
Hot Product
CoreParts MS-CLONER-SATA2.5-3.5 storag...
Bestseller
StarTech.com Single Bay USB 3.0 to SAT...
StarTech.com USB-C/USB-A to M.2 NVMe and 2.5in/3.5in SATA Adapter, 10Gbps, Tool-Free External SSD Hard Drive Reader, B+M/M-Key StarTech.com USB-C/USB-A to M.2 NVMe a...