CoreParts MSC116H40-210G laptop spare part Display
In stock
SKU
MSC116H40-210G
11,6" LCD HD Glossy, 1366x768, Original Panel with On-cell touch, 40pins eDP Bottom Right Connector, Side 4xBrackets,for Chromebook 3100 Series
  • High Quality
  • Tested and certified
  • Matching Performance
  • Reliable with 6 months Warranty
More Information
Type Display
SKU MSC116H40-210G
EAN 5706998538840
Manufacturer CoreParts
Availability In Stock
Features
Connector locationBottom left
Connector type40-pin
TypeDisplay
Product colourBlack
Replacement forLP116WH8(SP)(C1), LP116WH8 (SP)(C1)
LED backlightYes
Display typeLCD
Glossy displayYes
Display resolution1366 x 768 pixels
HD typeHD
Display diagonal29.5 cm (11.6")
Display
LED backlightYes
Display typeLCD
Glossy displayYes
HD typeHD
Weight & dimensions
Width400 mm
Depth280 mm
Height50 mm
Weight250 g
Packaging data
Package width400 mm
Package depth280 mm
Package height50 mm