Be the first to review this product
CoreParts SA146005I838 internal hard drive 146 GB 15000 RPM 2.5" SAS
In stock
SKU
SA146005I838
2.5" SAS Hotswap 146GB 15KRPM Dell PowerEdge, hotswap 6.0Gbps
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | SA146005I838 |
| EAN | 5704327938811 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Compatible products | Dell PowerEdge: M1000e, M600 (Tomahawk), M605 (Magnum), M610, M710, M805 (Saaz), M905 (SaazShot), M910, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R810, R815, R910, T310, T410, T610, T710 Dell PowerVault: MD1020, MD1120, MD1220 |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Compatible products | Dell PowerEdge: M1000e, M600 (Tomahawk), M605 (Magnum), M610, M710, M805 (Saaz), M905 (SaazShot), M910, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R810, R815, R910, T310, T410, T610, T710 Dell PowerVault: MD1020, MD1120, MD1220 |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Multicolour |
| USB required | No |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 400 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 300 g |
| Package depth | 30 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 30 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Multicolour |
| USB required | No |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | Dell PowerEdge: M1000e, M600 (Tomahawk), M605 (Magnum), M610, M710, M805 (Saaz), M905 (SaazShot), M910, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R810, R815, R910, T310, T410, T610, T710 Dell PowerVault: MD1020, MD1120, MD1220 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
CoreParts SA146005I838 internal hard d...
£124.32
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" internal hard...
£113.12
|
Bestseller
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£125.45
|
DELL 600GB SAS 10000rpm internal hard...
£109.76
|
Hot Product
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£125.45
|
Popular
DELL 7YX58 internal hard drive 600 GB...
£99.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SA146005I838
|
49Y2005
|
529FG
|
5TFDD
|
7J9RN
|
7YX58
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
IBM
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|













































































































































