Be the first to review this product
Datalogic Gryphon I GD4620 Handheld bar code reader 2D Laser Black
In stock
SKU
GD4620-BKK1S-HD
Kit, 2D, High Density, Single-sensor, 5VDC, USB-only, Black (Kit includes Scanner, Stand STD-G041-BK and USB Cable 90A052258)
| SKU | GD4620-BKK1S-HD |
|---|---|
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | In Stock |
The Gryphon 4600 scanners, designed with sustainability, usability, and advanced technology at their core, are the first in their category to incorporate an eco-design approach, featuring low power consumption, recycled materials, and eco-friendly packaging to help reduce carbon footprint. Performance-wise, it delivers fast and accurate reading of all common 1D and 2D codes, including GS1 Digital Link, Digital Watermarking, and dense high-resolution codes. Dual-sensor optics (HP models) enable reliable scanning from near to far distances,while advanced AI algorithms and a powerful dual-core processor boost speed and motion tolerance for first-pass reads of moving codes. User-friendly and intuitive, it offers a bright green central cross LED aimer for precise targeting, complemented by Datalogic’s recognized Green Spot, 3GL™ (3 Green Lights), and vibration feedback. Dual-color LED illumination (warm white and red) adapts instantly to any scanning requirement. Wireless connectivity includes Bluetooth 5.2 (classic and BLE) and Datalogic’s STAR Cordless System, paired with inductive wireless charging that eliminates contact wear and maintenance, ensuring continuous 24/7 operation.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 2D |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Charging time | 3.5 h |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 144 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Datalogic Gryphon I GD4620 Handheld ba...
£166.87
|
Recommended
Wasp WWS500 Freedom Cordless Barcode S...
£162.40
|
Bestseller
Motorola LI4278 Black
£190.45
|
Popular
Motorola LI4278 1D
£249.90
|
New
Wasp WWS250i Handheld bar code reader...
£169.78
|
Wasp WWS150i Handheld bar code reader...
£135.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GD4620-BKK1S-HD
|
633808920425
|
LI4278-TRBU0100ZER
|
LI4278-TRBU0100ZWR
|
633809000201
|
633808951207
|
| Manufacturer |
Datalogic
|
Wasp
|
Zebra
|
Zebra
|
Wasp
|
Wasp
|
| Type |
Handheld bar code reader
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Scanner type |
2D
|
N/A
|
N/A
|
1D
|
1D/2D
|
1D
|
| Sensor type |
Laser
|
CCD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
| Product colour |
Black
|
Yellow
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Bluetooth |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Standard interfaces |
USB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Power source type |
Battery
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
























































