PM9100-D433RBK20
1D, 433 MHz, 48x132, RS-232, RS-485, IP65, Li-Ion 2150 mAh, 212x110x74 mm, 435 g, RS-232
More Information
Product colour Black,Yellow
Scanner type 1D
Sensor type LED
2D (matrix & stacked) barcodes supported Not supported
SKU PM9100-D433RBK20
EAN 5704174466611
Manufacturer Datalogic
Availability In Stock
Scanning
TypeHandheld bar code reader
Yaw reading angle-70 - 70°
Tilt reading angle-45 - 45°
Sensor typeLED
Scanner type1D
Pitch reading angle-75 - 75°
Ports & interfaces
Wireless range50 m
Operating frequency433 MHz
Standard interfacesRS-232
Performance
Protection featuresShock resistant
LED indicatorsYes
Keys quantity4 keys
Built-in displayYes
Backlight displayYes
International Protection (IP) codeIP65
Display resolution48 x 132 pixels
Product colourBlack, Yellow
Design
TypeHandheld bar code reader
LED indicatorsYes
Keys quantity4 keys
Power
Power consumption500 mA
Power source typeBattery
Battery life4 h
Number of reads per charge50000
Input voltage10 - 30 V
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity2150 mAh
Weight & dimensions
Base dimensions240 x 108 x 95 mm
Width212 mm
Depth110 mm
Height74 mm
Weight435 g
Technical details
Built-in displayYes
Backlight displayYes
Harmonized System (HS) code84716070
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Cables includedRS-232
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%