Be the first to review this product
DICOTA D32060 laptop dock/port replicator USB Type-C Silver
In stock
SKU
D32060
USB-C 5-in-1 Video Hub 4K PD 100W
- USB-C multi-function hub
- HDMI connection with up to 4k resolution
- 2x USB-A, 2x USB-C ports
- Power delivery up to 100W
- Short USB-C connection cable (fixed)
- Aluminium housing for optimised heat transfer
| Ports quantity | 5 |
|---|---|
| SKU | D32060 |
| EAN | 7640239421370 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
The design of notebooks has evolved steadily over the years. Always lighter, thinner and more agile. Comfortable to carry, comfortable to use. However, most trendsetters no longer offer enough ports to connect all peripheral devices. The DICOTA USB-C unit is the solution. Enjoy maximum productivity everywhere you go.
Extend your desktop with an external HDMI monitor or connect a projector or TV using the HDMI interface. The docking station supports Ultra HD 4K video transfer with a resolution of up to 3840×2160@30Hz. The hub also offers USB-C Power Delivery up to 100 W, which is designed to power a connected laptop or tablet using your original AC adapter. The docking station also supports charging of the connected USB mobile devices such as smartphones, e-book readers, media players, navigations and tablets. Also available are 2x USB-A 3.0/2.0 port, 1x USB-C Power Delivery port, 1x HDMI port. Connect the docking station with a single cable to your computer's USB-C or Thunderbolt™ 3 port and you can start using it immediately.
Extend your desktop with an external HDMI monitor or connect a projector or TV using the HDMI interface. The docking station supports Ultra HD 4K video transfer with a resolution of up to 3840×2160@30Hz. The hub also offers USB-C Power Delivery up to 100 W, which is designed to power a connected laptop or tablet using your original AC adapter. The docking station also supports charging of the connected USB mobile devices such as smartphones, e-book readers, media players, navigations and tablets. Also available are 2x USB-A 3.0/2.0 port, 1x USB-C Power Delivery port, 1x HDMI port. Connect the docking station with a single cable to your computer's USB-C or Thunderbolt™ 3 port and you can start using it immediately.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Performance | |
| Product colour | Silver |
| Card reader integrated | No |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Hub interfaces | HDMI, USB 4 Type-A, USB Type-C |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 10 mm |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Cable type | Round cable |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DICOTA D32060 laptop dock/port replica...
£14.55
|
Siig CE-H21112-S1 laptop dock/port rep...
£19.07
|
Recommended
StarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter...
£16.13
|
Popular
StarTech.com USB-C Multiport Adapter w...
£20.44
|
Hot Product
StarTech.com USB 3.0 Mini Dock - Dual...
£19.29
|
Hypertec AdaptLite VGA Wired USB 3.2 G...
£15.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32060
|
CE-H21112-S1
|
USB31CSAT3CB
|
CDP2HDUACPW
|
USBA2DPGB
|
HYP-USBCAL-VGA
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Siig
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Hypertec
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
N/A
|
























