Be the first to review this product
DICOTA D50100-2MG display privacy filter 86.4 cm (34") Monitor Framed display privacy filter
In stock
SKU
D50100-2MG
Privacy Filter 2-way magnetic Universal Curved (21:9) 34
- Immediate adhesion to thin magnetic tape by simply applying
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30°
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Matt and glossy side for optimum visibility
- Spontaneous removal or attachment thanks to magnetic system
| SKU | D50100-2MG |
|---|---|
| EAN | 7640494879381 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter is easy to attach and remove thanks to integrated magnets. The enclosed self-adhesive magnetic strips allow it to be used on all frame surfaces. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Framed display privacy filter |
| Frame colour | Black |
| Display filter features | Privacy |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 808 x 342 mm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Framed display privacy filter |
| Frame colour | Black |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 808 x 342 mm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Touchscreen compatible | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Magnetic | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Screen size HxW | 808 x 342 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
DICOTA D50100-2MG display privacy filt...
£137.00
|
New
3M PFMDE001 display privacy filters Fr...
£143.36
|
Hot Product
3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21...
£112.44
|
Recommended
DICOTA D31508 display privacy filter 5...
£124.32
|
Popular
3M Privacy Filter for 43in Monitor, 16...
£142.46
|
Bestseller
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...
£133.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D50100-2MG
|
PFMDE001
|
PF340W2B
|
D31508
|
PF430W9B
|
K58359WW
|
| Manufacturer |
Dicota
|
3M
|
3M
|
Dicota
|
3M
|
Kensington
|
| Suitable for |
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Framed display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
















