Be the first to review this product
Duracell USB7022A lightning cable Black
In stock
SKU
USB7022A
2M USB-A to Lightning Braided
- 3-year warranty
- Toughened cable
- 2m length cable
- Apple MFI Certified
- Connects your iPhone or iPad to a USB-A power adapter.
- Generous 2m cable reach
- Charges your device faster than a standard cable*
- Toughened cable for both durability and flexibility
- Wear-resistant connectors
- High-speed 480Mbps data transfer
- Compatible with most iPhone or iPad devices
| SKU | USB7022A |
|---|---|
| EAN | 5056304399970 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell?s 3A/5v USB-A to Lightning cable charges your device faster than a standard cable*. ||Manufactured with a double braided nylon outer and Dupont? Kevlar® fibre & a copper core, Duracell?s toughened cable ensures both durability and flexibility. Wear-resistant connectors are designed to withstand every twist and tangle without tearing or fraying. ||With high-speed 480Mbps data speed, you can transfer music, photos, and data to your computer. ||3-year warranty as standard. ||*Compared to 2.4A/5v cable. Subject to required output and device.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatibility | Apple iPhone 5, 5C, 5S, iPad 4, iPad Mini, iPod Nano 7G, iPad Touch 5G |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 67 g |
| Width | 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Depth | 2000 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 35 mm |
| Technical details | |
| Width | 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Depth | 2000 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Duracell USB7022A lightning cable Black
£16.10
|
Bestseller
StarTech.com 1 m (3 ft.) USB to Lightn...
£14.08
|
Popular
StarTech.com 2 m (6 ft.) USB to Lightn...
£14.76
|
Recommended
StarTech.com 1 m (3 ft.) USB to Lightn...
£13.57
|
Hot Product
StarTech.com 2 m (6 ft.) USB to Lightn...
£14.77
|
StarTech.com 3 m (10 ft.) USB to Light...
£17.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB7022A
|
USBLT1MW
|
USBLT2MW
|
USBLT1MB
|
USBLT2MB
|
USBLT3MW
|
| Manufacturer |
Duracell
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
N/A
|
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
| Connector 2 |
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|

























