Be the first to review this product
Emtec D280 Dual USB flash drive 128 GB USB Type-A / USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Silver
In stock
SKU
ECMMD128GD283
128 GB, USB-A/USB-C, USB 3.2 Gen 1
- Exclusive EMTEC ECO-DESIGN
- 100% recycled plastic houssing
- DUAL USB 3.2 Swivel
- Product size: L. 37 mm (USB-C open) and L. 40,3 mm (USB-A open)
- Available in 32, 64, 128 and 256 GB
| Form factor | Swivel |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | ECMMD128GD283 |
| EAN | 3126170182609 |
| Manufacturer | Emtec |
| Availability | In Stock |
Easy transfer of all your files from one device to another with the D280 Dual USB-A USB-C Drive. Opt for convenience.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Form factor | Swivel |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Compatible operating systems | Windows 10/11, MacOS 11+, Linux 2.6x+ |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 40.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Compatible operating systems | Windows 10/11, MacOS 11+, Linux 2.6x+ |
| Housing material | Plastic |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10/11, MacOS 11+, Linux 2.6x+ |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Emtec D280 Dual USB flash drive 128 GB...
£31.34
|
Transcend JetFlash elite JetFlash 700...
£37.50
|
Recommended
Transcend JetFlash 350 32GB
£42.50
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£37.50
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
£25.99
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£40.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECMMD128GD283
|
TS64GJF700
|
TS32GJF350
|
SDCZ60-032G-B35
|
49168
|
SDCZ48-256G-U46
|
| Manufacturer |
Emtec
|
Transcend
|
Transcend
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Form factor |
swivel
|
cap
|
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|












































