V11H740041
0.59", 3LCD, WXGA, 3500 Lumen, 1280x800, 14000:1, 250W, 3x HDMI, White/Grey
| Light source type | Lamp |
|---|---|
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| DVI port | No |
| SKU | V11H740041 |
| EAN | 8715946605142 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| White light output | 3500 ANSI lumens |
| Colour light output | 3500 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Projection distance (wide) | 0 - 0.4 m |
| Projection distance (tele) | 0 - 0.6 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1524 - 2540 mm (60 - 100") |
| Contrast ratio (typical) | 300:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 14000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Projector brightness (economic mode) | 2900 ANSI lumens |
| Vertical synchronization (min) | 0.1 kHz |
| Vertical synchronization (max) | 0.12 kHz |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Keystone correction, vertical | ±3° |
| Lamps | |
| Lamp power | 250 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source | |
| Lamp power | 250 W |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.28:1 |
| Digital zoom | 1.35x |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| RS-232C | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| S-Video inputs quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| RS-232 ports | 1 |
| DVI port | No |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Technical details | |
| Product colour | Grey, White |
| RS-232C | Yes |
| Lamp power | 250 W |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 15 cm |
| Performance | |
| Mac compatibility | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Wall |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 356 W |
| Power consumption (standby) | 0.39 W |
| Power consumption (economy mode) | 312 W |
| Packaging data | |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 21.6 kg |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 335 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Width | 367 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 187 mm |
| Package weight | 21.6 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | No |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 15 cm |
| Other features | |
| RS-232 ports | 1 |