Be the first to review this product
Epson EB-E24
In stock
SKU
V11HB51040
EB-E24
- High-quality bright images: Deliver bright, crisp, clear images with a scalable screen size up to 350'' offered with a brightness of 3600 lumens output and 3LCD Technology.
- Easy connectivity: Connect easily with HDMI, VGA, audio, and more. No worry about direct power off, plus a built-in lens shutter for quick pack-up and portability.
- Fast display adjustment with Epson's slide keystone: Adjust the size of your display fast with Epson's unique Slide Keystone technology. ±30° horizontal slide keystone for easy and fast setup.
- Portable and versatile design: Lightweight and compact, this display is perfect for various spaces features a built-in speaker for easy setup.
- Reliability and durability: Peace of mind combined with high reliability and a lamp life of 12,000 hours eco mode), the EB-E24 is backed by a 3-year warranty.
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Bright XGA display solution
The EB-E24 is an affordable and flexible lamp display offering high quality displays with brightness up to 3,600 lumens and display sizes up to 350", as well as quick set-up and a lightweight, portable design. It is highly reliable, easy to maintain and comes with a 3-year warranty.
Bright, vibrant presentations for any space, anytime
Deliver bright, vibrant presentations effortlessly at any time of day with 3,600 lumens of clarity. Perfect for a variety of spaces, this projector offers exceptional performance without the high cost, making it an ideal choice for both small and large rooms. Transform any space into a vibrant viewing environment with display sizes up to 350''.
Effortless connectivity
Easy to connect with multiple inputs including HDMI, VGA, composite, audio in and out and more. The split screen function allows you to simultaneously project two images, making it an excellent solution for video conference systems. No concerns about direct power-off or instant shutdown, with a built-in lens shutter for easy packing and portability.
Portable and flexible
Lightweight and compact, this highly versatile projector is easy to move from room to room and offers outstanding flexibility. With a built-in 5W speaker that delivers clear and powerful audio, it eliminates the need for external sound systems in smaller spaces, while quick set-up features such as a horizontal sliding keystone allow it to be set up and used anywhere with minimal effort.
High reliability and low maintenance
Designed for long-lasting performance, the EB-E24 offers a lamp life of up to 12,000 hours in ECO mode, reducing the need for frequent replacements and lowering maintenance costs. Backed by a 3-year warranty, it provides peace of mind.
A continued commitment to sustainability
Epson projectors are continuously developed, produced and packaged with sustainability at front of mind, demonstrating Epson’s continuous journey towards carbon-neutrality with lower environmental impact.
The EB-E24 is an affordable and flexible lamp display offering high quality displays with brightness up to 3,600 lumens and display sizes up to 350", as well as quick set-up and a lightweight, portable design. It is highly reliable, easy to maintain and comes with a 3-year warranty.
Bright, vibrant presentations for any space, anytime
Deliver bright, vibrant presentations effortlessly at any time of day with 3,600 lumens of clarity. Perfect for a variety of spaces, this projector offers exceptional performance without the high cost, making it an ideal choice for both small and large rooms. Transform any space into a vibrant viewing environment with display sizes up to 350''.
Effortless connectivity
Easy to connect with multiple inputs including HDMI, VGA, composite, audio in and out and more. The split screen function allows you to simultaneously project two images, making it an excellent solution for video conference systems. No concerns about direct power-off or instant shutdown, with a built-in lens shutter for easy packing and portability.
Portable and flexible
Lightweight and compact, this highly versatile projector is easy to move from room to room and offers outstanding flexibility. With a built-in 5W speaker that delivers clear and powerful audio, it eliminates the need for external sound systems in smaller spaces, while quick set-up features such as a horizontal sliding keystone allow it to be set up and used anywhere with minimal effort.
High reliability and low maintenance
Designed for long-lasting performance, the EB-E24 offers a lamp life of up to 12,000 hours in ECO mode, reducing the need for frequent replacements and lowering maintenance costs. Backed by a 3-year warranty, it provides peace of mind.
A continued commitment to sustainability
Epson projectors are continuously developed, produced and packaged with sustainability at front of mind, demonstrating Epson’s continuous journey towards carbon-neutrality with lower environmental impact.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Projection distance (wide) | 0.9 - 10.3 m |
| Projection distance (tele) | 0.9 - 10.3 m |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Screen size compatibility | 762 - 8890 mm (30 - 350") |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projection modes | Ceiling |
| Zoom type | Auto |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.7 mm |
| Aperture range (F-F) | 0 - 1.44 |
| Throw ratio | 1.44 - 2.88:1 |
| Offset | 8% |
| Zoom type | Auto |
| Video | |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio in | Yes |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| DC-in jack | Yes |
| Product colour | White |
| Colour depth | 10 bit |
| Air filter | Yes |
| Projection modes | Ceiling |
| Lamp power | 210 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Portable |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Air filter | Yes |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Air filter | Yes |
| Projection modes | Ceiling |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Auto channel search | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| LED indicators | Mute, Power |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Colour depth | 10 bit |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power consumption (max) | 332 W |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 284 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 181 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Indication | |
| LED indicators | Mute, Power |
| Supplier features | |
| Recommended gender | Any gender |
| Material | Plastic |
| Batteries required | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.7 kg |
| Width | 302 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 92 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Power |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Colour depth | 10 bit |
| Power consumption (economy mode) | 181 W |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson EB-E24
£348.76
|
Popular
Viewsonic PA503X data projector Standa...
£355.30
|
Bestseller
Epson EB-X49
£459.47
|
Hot Product
Epson CO-W01
£421.86
|
Recommended
BenQ MX560 Standard throw projector 40...
£307.53
|
Viewsonic PS502W data projector Short...
£344.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HB51040
|
PA503X
|
V11H982040
|
V11HA86040
|
9H.JNE77.1HE
|
PS502W
|
| Manufacturer |
Epson
|
Viewsonic
|
Epson
|
Epson
|
Benq
|
Viewsonic
|
| Contrast ratio (typical) |
15000:1
|
N/A
|
16000:1
|
N/A
|
20000:1
|
15000:1
|
| Weight |
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
| Projection technology |
3LCD
|
DLP
|
3LCD
|
3LCD
|
DLP
|
N/A
|
| Projector brightness |
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
N/A
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| DVI port |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
2
|
3
|
3
|
N/A
|
2
|
2
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
up to 1
|
up to 1
|
N/A
|
up to 1
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
1
|
1
|
2
|
2
|
| Native aspect ratio |
4:3
|
4:3
|
4:3
|
16:10
|
4:3
|
N/A
|
| Projector native resolution |
XGA (1024x768)
|
XGA (1024x768)
|
XGA (1024x768)
|
WXGA (1200x800)
|
XGA (1024x768)
|
WXGA (1280x800)
|
| Product type |
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
N/A
|
N/A
|
Standard throw projector
|
Short throw projector
|
| Light source type |
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|

















