Be the first to review this product
Epson Expression Photo HD XP-15000 A3+ Wireless Inkjet Printer
- Compact and versatile A3+ inkjet printer with large LCD screen: High-quality print up to A3+
- Produce superior, long-lasting, glossy photos: With Epson Genuine 6-colour Claria Photo HD individual inks including red and grey
- Wireless connectivity lets you print from anywhere: Print easily from your smartphone or tablet using the Epson iPrint and Creative Print apps, where you can use your photos to create and print photo books, greetings cards and more*
- Save paper with double-sided printing: Automatically print up to A4 on both sides to reduce paper usage and save money
- Print documents and photos up to A3+: Front-loading paper tray for up to A4, plus rear paper tray for up to A3+
| Market positioning | Home & Office |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 29 ppm |
| SKU | C11CG43401 |
| EAN | 8715946633886 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Compact A3+ printer
Sophisticated equipment doesn’t need to take up lots of space; this wireless photo printer produces superior photos up to A3+ from a surprisingly compact footprint, making it Epson's smallest A3+ photo printer. It’s stylish too and looks great from all angles thanks to its sleek, clean lines.

Flexible printing solutions
Print when and how you want with Epson’s free apps, Wi-Fi and Wi-Fi Direct. Print and scan wirelessly with Epson’s iPrint1 app or try Epson’s Creative Print1 app to print photos from Facebook, and create cards and colouring books. And print from almost anywhere in the world by emailing files to the printer with Email Print1.
1Epson iPrint and Epson Creative Print require a wireless connection and the Epson printing apps. Epson Email print, Epson Remote Print Driver and Epson scan-to-cloud require an internet connection. For more information, supported languages and devices, please visit www.epsonconnect.eu

Minimise printing costs
Whether you print all the time or just occasionally, there's an affordable option to suit with both standard and extra large (XL) cartridges. By investing in XL inks, you can print more and pay less. With both cartridge types, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced.

Hassle-free and reliable
Epson genuine inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again. We invest in extensive research and high-tech manufacturing facilities, and put our products through rigorous tests to deliver the best quality product to you.
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Sophisticated equipment doesn’t need to take up lots of space; this wireless photo printer produces superior, A3+ photos from a surprisingly compact and small footprint making it Epson's smallest A3+ photo printer. It’s stylish too, with sleek clean lines that make it look great from every angle.
For prints that you can be proud of, this dedicated photo printer delivers professional looking and long-lasting photographs at your convenience. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality offered by the six-colour Claria Photo HD ink set which includes red and grey.
Here’s a photo printer that will make a whole range of creative tasks easy to accomplish at home. You can print up to A3+ on a range of media including thicker papers, card, CDs and DVDs. It’s also quick and easy to use with fast print speeds and A4 auto double-sided printing. It packs in lots of user-friendly features including a 6.1cm LCD screen, auto open output tray and auto power on.
There’s no need to be held back by computers or wires; use Wi-Fi, Wi-Fi Direct and our suite of free mobile printings apps to print on the go. You can be free from constraints and send your items to print from a smartphone or tablet - at home or from almost anywhere in the world¹.
Stylish and space-saving
Integrating technology into the home can be a challenge, so if you're squeezed for space, the compact and space-saving design of the XP-15000 can provide a great solution. While it may have a small footprint, the XP-15000 actually offers A3+ photo printing. It's stylish too with sleek, clean lines on every side.
Enhanced inks
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks, which includes grey and red in addition to cyan, yellow, magenta and black. With the grey ink, superior black and white photos can be achieved with smoother gradations between the shadows and highlights. With the red ink, an extra-wide colour gamut is possible resulting in more realistic and vibrant colours. And rest assured; treasured memories will be kept safe as the high-quality Claria Photo HD Ink can last for 300 years in a photo album{s2.
Enable your complete artistic vision
With the XP-15000, it's easy to handle a range of creative tasks from the convenience of your home. The front-loading paper tray is designed for printing up to A4 photos or documents with the flexibility to print double-sided. Alternatively, the rear media feed can be utilised for specialist thicker card or printing up to A3+. Additionally, you can print on suitable CDs and DVDs.
Automated and user-friendly
There's no need to walk back and forth to manually switch the printer on - the auto power on feature does this automatically. It turns the printer on and opens the motorised output tray when a print job is sent, saving unnecessary trips to the printer. Just remember to fill the paper trays and check ink levels.
Easy mobile printing
Wireless printing with or without a network is possible thanks to Wi-Fi and Wi-Fi Direct. It means you can print photos and documents on the go with this photo printer. To unlock the potential of your smartphone or tablet, simply download the free Epson iPrint app{s1 to print wirelessly. With the free Epson Creative Print{s1 app, you can use your photos to create and print photo books, greeting cards, collages and more. In addition, you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print{s1.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Paper input type | Paper tray |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Red, Yellow |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Ports & interfaces | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display | LCD |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Red, Yellow |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Printing | |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 29 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 29 ppm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 200 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3+ |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Display | LCD |
| Power | |
| Power consumption (ready) | 5.7 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Duplex printing | Yes |
| Product colour | Black |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 479 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
Epson Expression Photo HD XP-15000 A3+...
£265.62
|
Epson EcoTank ET-M1180
£281.99
|
Canon MAXIFY BX110 W/B MKII GB inkjet...
£231.02
|
|---|---|---|---|
| SKU |
C11CG43401
|
C11CG94402BY
|
7069C042
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
| Colour |
Colour
|
B / W
|
Colour
|
| Maximum resolution |
5760 x 1440 DPI
|
N/A
|
4800 x 1200 DPI
|
| Number of print cartridges |
N/A
|
N/A
|
1 to 2
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
over 22ppm
|
over 22ppm
|
N/A
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
N
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
| Market positioning |
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A3+
|
A4
|
A4
|


