Be the first to review this product
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 51mm, 2310 Labels
In stock
SKU
7113761
High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 51mm, 2310 Labels
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
| SKU | 7113761 |
|---|---|
| EAN | 8715946741161 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Receipt |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C7500, ColorWorks C8000 |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C7500, ColorWorks C8000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll,...
£30.39
|
Bestseller
Dymo 11356/S0722560 DirectLabel-etiket...
£29.70
|
Recommended
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£29.72
|
Popular
Dymo S0947420 DirectLabel-etikettes 10...
£34.00
|
Avery Laser Labels White FSC
£26.64
|
Hot Product
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£44.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113761
|
S0722560
|
3007205-T
|
S0947420
|
L7171-100
|
3007842-T
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
Zebra
|
DYMO
|
Avery
|
Zebra
|



































