Be the first to review this product
Epson TM-T20IV(102):USB+SERIAL+ETH,PS,B
In stock
SKU
C31CL47102A0
Epson TM-T20IV(102):USB+SERIAL+ETH,PS,B
- Economical: Automatic paper reduction function
- Modern design: Sleek, modern design, ideal for front of house
- Reliable: Mechanism life of 15 million lines
- Fast print speed: Print speed of 250mm/sec
- Flexible connectivity: The Epson TM-T20IV(102) supports Ethernet + USB + Serial
- Peace of mind: Epson is Europe's number one POS printer manufacturer{s1
| SKU | C31CL47102A0 |
|---|---|
| EAN | 8715946742410 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
POS receipt printer
The combination of its fast print speeds, high reliability and economical operation, make this printer a must-have for small retail and speciality stores, hospitality venues and grocery stores.
Affordable
This easy-to-use model is our entry-level POS receipt printer and has an 80mm printing width. Its Automatic Paper Reduction feature reduces top and bottom margins, line feed width and barcode height, allowing for flexible receipt printing. This monitors and controls the amount of paper used. Paper costs are minimised by printing the top logo of the next receipt before cutting, so the top margin is further reduced by 12mm.
Reliable
With the mean time between failures (MTBF) of 360,000 hours and a mechanism life of 15 million lines, you can rely on the TM-T20IV in high-volume printing environments.
Flexible
The TM-T20IV comes with a built-in USB + Serial + Ethernet interface, making the model a long-term investment as it is possible to switch connectivity at any time.
Fast
Its print speed of 250mm/sec can save you time and its competitive price and running costs can save you money; ideal for when you need to beat queues quickly.
The combination of its fast print speeds, high reliability and economical operation, make this printer a must-have for small retail and speciality stores, hospitality venues and grocery stores.
Affordable
This easy-to-use model is our entry-level POS receipt printer and has an 80mm printing width. Its Automatic Paper Reduction feature reduces top and bottom margins, line feed width and barcode height, allowing for flexible receipt printing. This monitors and controls the amount of paper used. Paper costs are minimised by printing the top logo of the next receipt before cutting, so the top margin is further reduced by 12mm.
Reliable
With the mean time between failures (MTBF) of 360,000 hours and a mechanism life of 15 million lines, you can rely on the TM-T20IV in high-volume printing environments.
Flexible
The TM-T20IV comes with a built-in USB + Serial + Ethernet interface, making the model a long-term investment as it is possible to switch connectivity at any time.
Fast
Its print speed of 250mm/sec can save you time and its competitive price and running costs can save you money; ideal for when you need to beat queues quickly.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Printing characters | Graphic |
| Performance | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 80 mm |
| Printing media thickness | 53 - 75 µm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Technical details | |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 60000000 |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Colour | No |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ICES |
| Safety warning | UL62368-1, CAN/CSA C22.2 No.62368-1 |
| Features | |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 60000000 |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Print head life | 150 km |
| Wall mountable | Yes |
| Receive buffer | 4 KB |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source type | DC |
| Power consumption (printing) | 27.2 W |
| DC output voltage | 24 V |
| Power consumption (standby) | 0.96 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| AC adapter included | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Other features | |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 60000000 |
| Print head life | 150 km |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson TM-T20IV(102):USB+SERIAL+ETH,PS,B
£140.36
|
Bestseller
Epson TM-T70II (032A0): Serial + Built...
£165.57
|
Popular
Epson TM-T70II (025A1): Serial + Built...
£164.89
|
Citizen CT-S310II 203 x 203 DPI Wired...
£133.37
|
Recommended
Citizen CT-E351 203 x 203 DPI Wired Di...
£165.30
|
Hot Product
Star Micronics TSP143IIIU 203 x 203 DP...
£152.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31CL47102A0
|
C31CD38032A0
|
C31CD38025A1
|
CTS310IIEPW
|
CTE351XXEBX
|
39472390
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Citizen
|
Citizen
|
Star Micronics
|
| Type |
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
| Print technology |
thermal
|
thermal
|
thermal
|
direct thermal
|
direct thermal
|
direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|








