Be the first to review this product
Epson TM-U220IIB (102): Serial, PS, NE sensor, EDG
In stock
SKU
C31CL27102
Epson TM-U220IIB (102): Serial, PS, NE sensor, EDG
- Easy to use: Easy to set up and use, with hassle-free ribbon replacement
- Increased buffer memory: An increased buffer allows more orders to be received at the same time
- High speed: High-efficiency throughput, printing receipts and orders faster
- Versatile: Powerful, yet compact, making it suitable for a wide range of applications
- Compatible: Designed to be compatible with systems built around previous models
- Distinctive sound: Distinctive sound, for noisy areas where printouts are time sensitive
| Print technology | Dot matrix |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | C31CL27102 |
| EAN | 8715946732602 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Easy-to-use impact printer
Easy to use, compact and versatile, the TM-U220II impact receipt printer is perfect for a wide variety of applications. The increased buffer size allows more orders to be received at the same time, while the printing speed provides high-efficiency throughput.
Easy to use
The TM-U220II is a robust, high performance impact receipt printer which is exceptionally easy to use. Featuring drop-in paper load, selectable auto-cutter and clamshell covers for easy access and maintenance, the TM-U220II is very reliable and prints on plain paper in three widths.
Increased memory
An increased buffer allows more orders to be received at the same time, making it ideal for those busy environments where order success is critical. It supports more orders being received from multiple devices, which means that more tickets can be processed in a shorter time, keeping the operation flowing.
High printing speed
The TM-U220II provides high-efficiency throughput. Retailers can hand receipts to customers faster. Restaurant kitchens can receive orders quickly.
Superior versatility
The TM-U220II suits a wide range of needs and applications. Each model in the series is powerful, yet compact enough to fit in confined spaces. In addition, the wall-mounting option frees up valuable counter space in kitchens and other tight locations.
Outstanding compatibility
The TM-U220II printers are designed to be compatible with systems built around predecessor models. These systems can be upgraded simply by dropping in a TM-U220II. Moreover, since the external dimensions are nearly identical, there is no need to change the installation environment.
Distinctive sound
The distinctive printing sound of the TM-U220II makes it stand out among the soundscape of a noisy kitchen environment. This draws attention to incoming orders and reduces the customers' waiting times.
Easy to use, compact and versatile, the TM-U220II impact receipt printer is perfect for a wide variety of applications. The increased buffer size allows more orders to be received at the same time, while the printing speed provides high-efficiency throughput.
Easy to use
The TM-U220II is a robust, high performance impact receipt printer which is exceptionally easy to use. Featuring drop-in paper load, selectable auto-cutter and clamshell covers for easy access and maintenance, the TM-U220II is very reliable and prints on plain paper in three widths.
Increased memory
An increased buffer allows more orders to be received at the same time, making it ideal for those busy environments where order success is critical. It supports more orders being received from multiple devices, which means that more tickets can be processed in a shorter time, keeping the operation flowing.
High printing speed
The TM-U220II provides high-efficiency throughput. Retailers can hand receipts to customers faster. Restaurant kitchens can receive orders quickly.
Superior versatility
The TM-U220II suits a wide range of needs and applications. Each model in the series is powerful, yet compact enough to fit in confined spaces. In addition, the wall-mounting option frees up valuable counter space in kitchens and other tight locations.
Outstanding compatibility
The TM-U220II printers are designed to be compatible with systems built around predecessor models. These systems can be upgraded simply by dropping in a TM-U220II. Moreover, since the external dimensions are nearly identical, there is no need to change the installation environment.
Distinctive sound
The distinctive printing sound of the TM-U220II makes it stand out among the soundscape of a noisy kitchen environment. This draws attention to incoming orders and reduces the customers' waiting times.
| Printing | |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 4.7 lps |
| Character density | 16 cpi |
| Performance | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 4.7 lps |
| Character density | 16 cpi |
| Paper handling | |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | No |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 4.7 lps |
| Character density | 16 cpi |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cutter | Yes |
| Features | |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Product colour | Grey |
| Sound pressure level (printing) | 64 dB |
| Cutter | Yes |
| Receive buffer | 40 KB |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Power | |
| AC input voltage | 24 V |
| Power source type | AC |
| Power consumption (printing) | 31 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 139 mm |
| Weight | 2.5 kg |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson TM-U220IIB (102): Serial, PS, NE...
£270.52
|
Popular
Brother RJ-2030 POS printer 203 x 203...
£376.95
|
Citizen CT-S4500 203 x 203 DPI Wired D...
£258.04
|
Recommended
Citizen CL-S621II 203 x 203 DPI Wired...
£377.65
|
Bestseller
Epson TM-T88VII (112): USB, Eth, Seria...
£260.33
|
Hot Product
Epson TM-T88VII (112A0): USB, Eth, Ser...
£259.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31CL27102
|
RJ2030Z1
|
CTS4500XNEBX
|
CLS621IINEBXX
|
C31CJ57112
|
C31CJ57112A0
|
| Manufacturer |
Epson
|
Brother
|
Citizen
|
Citizen
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
POS printer
|
Mobile printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
| Print technology |
dot matrix
|
direct thermal
|
direct thermal
|
direct thermal / thermal transfer
|
thermal
|
thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|














