Be the first to review this product
Epson TM-U220IIB (142): Ethernet, PS, NE sensor, EDG
In stock
SKU
C31CL27142F3
Epson TM-U220IIB (142): Ethernet, PS, NE sensor, EDG, 16 cpi, Grey, 20 KB, 64 dB, ESC/POS, USB 2.0
| SKU | C31CL27142F3 |
|---|---|
| EAN | 8715946740393 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Epson TM-U220IIB (142): Ethernet, PS, NE sensor, EDG. Character density: 16 cpi. Product colour: Grey, Buffer size: 20 KB, Sound pressure level (printing): 64 dB. Standard interfaces: USB 2.0, Cabling technology: 10/100Base-T(X). Print head: 9-pin, Print head life: 150 million characters, Mean time between failures (MTBF): 180000 h. Power consumption (typical): 31 W, Power consumption (standby): 2 W
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width (columns) | 40 |
| Printing | |
| Character density | 16 cpi |
| Maximum printing width (columns) | 40 |
| Print technology | |
| Print head | 9-pin |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Buffer size | 20 KB |
| Sound pressure level (printing) | 64 dB |
| Page description languages | ESC/POS |
| Memory | |
| Buffer size | 20 KB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Endurance | |
| Print head | 9-pin |
| Print head life | 150 million characters |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 139 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Design | |
| Product colour | Grey |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Epson TM-U220IIB (142): Ethernet, PS,...
£259.57
|
Star Micronics SP742ME3 dot matrix pri...
£219.95
|
Epson TM-U220IIB (142): Ethernet, PS,...
£312.13
|
|---|---|---|---|
| SKU |
C31CL27142F3
|
39339442
|
C31CL27142
|
| Manufacturer |
Epson
|
Star Micronics
|
Epson
|
| Colour |
N/A
|
Y
|
N/A
|

