Be the first to review this product
Epson WorkForce ES-500WII
In stock
SKU
B11B263401BY
WorkForce ES-500WII
- Scan speed of 35ppm and capture both sides in one pass: Efficiently scan documents using the 50-sheet auto document feeder
- Flexible scanning with Epson ScanSmart software: Previewing, Optical Character Recognition and uploading made easy
- Auto crop, skew correction and background removal: Intelligent colour and image adjustments with Epson's Image Processing Technology
- Scan from your computer to cloud, network folders and email: Wirelessly scan to multiple locations
- Scan receipts, invoices and more: Versatile scanner which will cover all your business scanning needs
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
|---|---|
| Maximum scan size | 215.9 x 6069 mm |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Built-in display | No |
| SKU | B11B263401BY |
| EAN | 8715946686059 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | WorkForce |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Keep your business organised with this high-speed, A4, auto-duplex scanner with auto-sheet feed. Scan from PCs, Macs, smartphones and other devices from any room, thanks to its wireless and USB 3.0 connectivity.
Save time
Double-sided scanning in a single pass, 50-sheet auto document feeder and scan speeds of 35ppm/70ipm* mean you'll be able to complete your work quickly and save time.
Wireless and smart scanning
Scan direct from your computer to network folders, cloud accounts and email with the Epson ScanSmart software . Alternatively, with the Epson Smart Panel app you can scan directly to any folder in your cloud accounts using just your tablet or phone or simply scan to the device itself.
Flexible and versatile
Scan all your business documents from business cards and receipts to invoices and letters. The auto feeder is compatible with all media weights from 27-413 gsm and will automatically stop feeding if there is a jam to prevent damaging any important documents.
Intelligent
Intelligent colour and image adjustments - auto crop, skew correction, blank page and background removal with Epson’s Image Processing Technology.
Peace of mind
With a 4,000 pages per day duty cycle and inbuilt sensors for paper jams, double-feeding, and dirt-on-glass detection, all documents are kept safe and scanned to the highest quality.
The intuitive Epson ScanSmart scanning software lets you preview, email, upload and more. Create searchable PDFs, and editable Word, Excel and PowerPoint files with the built-in Optical Character Recognition (OCR) software.
Powerful software included
Save time
Double-sided scanning in a single pass, 50-sheet auto document feeder and scan speeds of 35ppm/70ipm* mean you'll be able to complete your work quickly and save time.
Wireless and smart scanning
Scan direct from your computer to network folders, cloud accounts and email with the Epson ScanSmart software . Alternatively, with the Epson Smart Panel app you can scan directly to any folder in your cloud accounts using just your tablet or phone or simply scan to the device itself.
Flexible and versatile
Scan all your business documents from business cards and receipts to invoices and letters. The auto feeder is compatible with all media weights from 27-413 gsm and will automatically stop feeding if there is a jam to prevent damaging any important documents.
Intelligent
Intelligent colour and image adjustments - auto crop, skew correction, blank page and background removal with Epson’s Image Processing Technology.
Peace of mind
With a 4,000 pages per day duty cycle and inbuilt sensors for paper jams, double-feeding, and dirt-on-glass detection, all documents are kept safe and scanned to the highest quality.
The intuitive Epson ScanSmart scanning software lets you preview, email, upload and more. Create searchable PDFs, and editable Word, Excel and PowerPoint files with the built-in Optical Character Recognition (OCR) software.
Powerful software included
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 215.9 x 6069 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Sensor type | CIS |
| Light source | ReadyScan LED |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan to | E-mail, HTTP, Network folder |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Light source | ReadyScan LED |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan to | E-mail, HTTP, Network folder |
| Scan drivers | ICA, ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Ultrasonic sensor | Yes |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 50 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card, Post Card(JPN) |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Scan drivers | ICA, ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (sleep) | 1.3 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296 mm |
| Depth | 169 mm |
| Height | 176 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Technical details | |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Other features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson WorkForce ES-500WII
£299.21
|
Canon imageFORMULA DR-M160II Compact A...
£390.17
|
Recommended
Canon imageFORMULA DR-C240 Duplex Desk...
£258.95
|
Bestseller
Epson FastFoto FF-680W
£442.71
|
New
HP Scanjet Pro 2000 s2 Sheet-feed Scan...
£248.60
|
Popular
HP Scanjet Pro N4000 snw1 Sheet-feed S...
£407.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B11B263401BY
|
9725B003
|
0651C003
|
B11B237401BY
|
6FW06A#B19
|
6FW08A#B19
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Scanner type |
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
N/A
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
| Built-in display |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|































