Be the first to review this product
Ergonomic Solutions SpacePole POS Back-to-back Screen Mount, VESA 75/100
In stock
SKU
SPV1103-FX-02
Back-to-back Screen Mount, VESA 75/100
- Enables dual-screen mounting with VESA 75 and VESA 100 compatibility
- Enhances workstation productivity by enabling optimal screen placement within the operator's eyeline
- 5-year warranty
This back-to-back mount is used when the solution requires dual screens, maximizing display space without compromising counter space. This type of mounting solution is particularly useful in POS environments where efficient use of space is critical. By mounting two screens back-to-back, it optimizes viewing angles for both the operator and the customer, enhancing the user experience and potentially freeing up valuable counter space.
| Features | |
|---|---|
| Product type | POS mount |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Height adjustment | No |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 242.8 mm |
| Height | 402.8 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Pole diameter | 4.45 cm |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 2.22 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 2.22 kg |
| Technical details | |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net weight | 344 kg |
| Pallet net height | 171 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Compliance certificates | REACH |
| Version | 1.1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8473308000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Ergonomic Solutions SpacePole POS Back...
£129.66
|
Hot Product
Elo Touch Solutions VFD Customer Displ...
£151.11
|
Bestseller
Honeywell VM1002BRKTKIT POS system acc...
£153.54
|
Recommended
Ergonomic Solutions SpacePole POS POSl...
£109.38
|
Popular
Capture CA-DC-134 POS system accessory...
£159.38
|
Havis 367-5935 POS system accessory PO...
£125.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SPV1103-FX-02
|
E001003
|
VM1002BRKTKIT
|
SPV3309-02
|
CA-DC-134
|
367-5935
|
| Manufacturer |
Ergonomic Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Honeywell
|
Ergonomic Solutions
|
CAPTURE
|
Havis
|
| Material |
Metal
|
N/A
|
N/A
|
Metal
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Product type |
POS mount
|
N/A
|
N/A
|
POS mount
|
N/A
|
POS Stand
|






