Be the first to review this product
Ergotron WorkFit 97-935-085 monitor mount / stand 61 cm (24") Desk Black
In stock
SKU
97-935-085
WorkFit Single LD Monitor Kit, universal
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 7.3 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 97-935-085 |
| EAN | 0698833071092 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | In Stock |
| Product Family | WorkFit |
Upgrade your WorkFit to hold an LCD above the desktop. Offers 5" (13 cm) of height adjustment and tilt. Easily lift and tilt the screen to proper height for unsurpassed ergonomic comfort.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 7.3 kg |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 127 mm |
| Tilt angle range | -10 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 3.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 3.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Ergotron WorkFit 97-935-085 monitor mo...
£69.45
|
Popular
Ergotron Neo Flex All-In-One Lift Stan...
£71.72
|
Bestseller
Ergotron Neo Flex 33-387-085 monitor m...
£87.58
|
Hot Product
Lindy Triple Bracket Curved Arm, Black
£83.18
|
New
Lindy Dual Curved Arm Bracket, Black
£56.57
|
StarTech.com Single-Monitor Desk Mount...
£62.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
97-935-085
|
33-326-085
|
33-387-085
|
40956
|
40957
|
ARMPIVOT
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Mounting type |
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
N/A
|
1 to 2
|
1 to 2
|
3 to 4
|
2 to 3
|
1 to 2
|




























































































