Be the first to review this product
Fairphone F6DISP-1ZW-WW1 mobile phone spare part Display Black
In stock
SKU
F6DISP-1ZW-WW1
The Fairphone (Gen. 6) Display
| SKU | F6DISP-1ZW-WW1 |
|---|---|
| EAN | 8718819370000 |
| Manufacturer | Fairphone |
| Availability | In Stock |
Makes everything look better
Never miss a thing, even in direct sunlight. At just the right size for single-handed use, visuals on this compact 6.31” display are always razor-sharp with vivid, true-to-life colors. The P-OLED display features an adaptive 120Hz refresh rate, making sure watching movies and playing games is buttery-smooth. It’s also made from extra-strong Corning Gorilla Glass 7i, so you know it can easily withstand a random fall or two. In the event that the display does need to be replaced, swapping in a new one is no stress, thanks to your Fairphone’s modular design.
Never miss a thing, even in direct sunlight. At just the right size for single-handed use, visuals on this compact 6.31” display are always razor-sharp with vivid, true-to-life colors. The P-OLED display features an adaptive 120Hz refresh rate, making sure watching movies and playing games is buttery-smooth. It’s also made from extra-strong Corning Gorilla Glass 7i, so you know it can easily withstand a random fall or two. In the event that the display does need to be replaced, swapping in a new one is no stress, thanks to your Fairphone’s modular design.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Display |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Compatibility | Fairphone 6 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.9 mm |
| Height | 4.98 mm |
| Depth | 153.2 mm |
| Weight | 31.4 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Compatibility | Fairphone 6 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Fairphone F6DISP-1ZW-WW1 mobile phone...
£60.19
|
Bestseller
Samsung GH97-18249A mobile phone spare...
£58.10
|
CoreParts MOBX-IPCX-LCD-B mobile phone...
£56.40
|
CoreParts MOBX-IPC7G-LCD-B mobile phon...
£51.60
|
Popular
CoreParts MOBX-IPO7GP-LCD-B mobile pho...
£84.00
|
CoreParts MOBX-XMI-RDMI9TG-LCD-B mobil...
£56.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F6DISP-1ZW-WW1
|
GH97-18249A
|
MOBX-IPCX-LCD-B
|
MOBX-IPC7G-LCD-B
|
MOBX-IPO7GP-LCD-B
|
MOBX-XMI-RDMI9TG-LCD-B
|
| Manufacturer |
Fairphone
|
Samsung
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Fairphone
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Product type |
Display
|
Display
|
Display
|
Display
|
Display
|
N/A
|












