Be the first to review this product
HP Poly Savi 8220 UC DECT 1880-1900 MHz USB-A Headset
In stock
SKU
209215-02
Poly Savi 8220 UC DECT 1880-1900 MHz USB-A Headset
- Stay productive while still enjoying the freedom to move around. Long-range interference-free wireless DECTTM technology makes sure your calls are clear, even up to 137 m/450 ft.[1] away from your desk.
- These light headsets tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Whether in the office or at home, the Savi 8200 UC Series keeps you sounding your best all day.
| SKU | 209215-02 |
|---|---|
| EAN | 0196548579709 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Wireless freedom
Stay productive while still enjoying the freedom to move around. Long-range interference-free wireless DECT™ technology makes sure your calls are clear, even up to 137 m/450 ft.[1] away from your desk.
Keep conversations clear
These light headsets tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Whether in the office or at home, the Savi 8200 UC Series keeps you sounding your best all day.
Perfect calls, now portable
Hybrid workers, get ready for true wireless freedom. The portable, comfortable Poly Savi 8200 UC Series headset with close conversation limiting noise cancellation offers long-range DECT™ technology with USB plug-and-play convenience.
Hybrid workers, get ready for true wireless freedom. The portable, comfortable Poly Savi 8200 UC Series headset with close conversation limiting noise cancellation offers long-range DECT™ technology with USB plug-and-play convenience.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Box contents | Charging stand; Wireless headset; USB Type-A charging cable; Travel case; USB Type-A DECT™ adapter; USB Type-A to USB Type-C adapter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Headphones | |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Poly Lens |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 160 g |
| Width | 155 mm |
| Height | 67 mm |
| Depth | 166 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Bundled software | Poly Lens |
| Packaging content | |
| Bundled software | Poly Lens |
| Box contents | Charging stand; Wireless headset; USB Type-A charging cable; Travel case; USB Type-A DECT™ adapter; USB Type-A to USB Type-C adapter |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Mexico |
| Other features | |
| Country of origin | Mexico |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A D400 adapter or USB Type-A/C adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Savi 8220 UC DECT 1880-1900 MH...
£155.25
|
Jabra PRO 920, EMEA
£172.50
|
Hot Product
Jabra EVOLVE 40 UC Stereo
£152.95
|
Popular
Jabra BIZ 2400 II Duo
£156.40
|
Bestseller
Jabra BIZ 2400 II Duo
£131.07
|
Recommended
Jabra Engage 50 Stereo
£213.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
209215-02
|
920-25-508-101
|
6399-829-209
|
2409-720-209
|
2409-820-204
|
5099-610-189
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|

































































































































