Be the first to review this product
HP Renew Travel 15.6-inch Backpack
In stock
SKU
2Z8A3AA
Renew Travel 15.6-inch Backpack
- Make a positive impact on the planet with a backpack made from recycled materials, which helps decrease pollution.[1]
- Travel responsibly. Adjustable straps help you move comfortably while its multiple pockets help you organize your backpack neatly.
- Don’t let travel take a toll on your technology. Padded interior and exterior assure adequate protection for 13.3" (33.78 cm), 14.2" (36.06 cm) and 15.6" (39.62 cm) laptops, as well as accessories and documents. Plus, this backpack is made from materials that protect from scratches, bumps, dust and water.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.
| SKU | 2Z8A3AA |
|---|---|
| EAN | 0195697156281 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Sustainably made
Make a positive impact on the planet with a backpack made from recycled materials, which helps decrease pollution.[1]
The most responsible co-traveler in town
Travel responsibly. Adjustable straps help you move comfortably while its multiple pockets help you organize your backpack neatly.
Protects your devices & more
Don’t let travel take a toll on your technology. Padded interior and exterior assure adequate protection for 13.3" (33.78 cm), 14.2" (36.06 cm) and 15.6" (39.62 cm) laptops, as well as accessories and documents. Plus, this backpack is made from materials that protect from scratches, bumps, dust and water.
Sustainability made to move
Introducing the HP Renew 15.6" (39.62 cm) Travel Backpack. Made with sustainable fiber materials. Organize contents neatly with multiple pockets and secure your backpack with comfortable straps.
Introducing the HP Renew 15.6" (39.62 cm) Travel Backpack. Made with sustainable fiber materials. Organize contents neatly with multiple pockets and secure your backpack with comfortable straps.
| Features | |
|---|---|
| Colour name | Charcoal |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Compatibility | Fits most laptops 13.3" (33.78 cm), 14.2" (36.06 cm) and 15.6" (39.62 cm) diagonally measured. |
| HP segment | Home |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 70% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 430 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Width | 430 mm |
| Package weight | 650 g |
| Height | 140 mm |
| Depth | 290 mm |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Charcoal |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Compatibility | Fits most laptops 13.3" (33.78 cm), 14.2" (36.06 cm) and 15.6" (39.62 cm) diagonally measured. |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Compatibility | Fits most laptops 13.3" (33.78 cm), 14.2" (36.06 cm) and 15.6" (39.62 cm) diagonally measured. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Backpack |
| Water-resistant | Yes |
| Box contents | Backpack |
| Sustainable technologies and materials | 70% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 430 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package weight | 650 g |
| Other features | |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HP Renew Travel 15.6-inch Backpack
£49.02
|
Hot Product
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£58.17
|
Bestseller
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£42.36
|
Popular
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£44.07
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£42.16
|
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£41.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2Z8A3AA
|
TSB700EU
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
600631
|
600627
|
| Manufacturer |
HP
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|























































































