Be the first to review this product
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
In stock
SKU
881785-B21
12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 881785-B21 |
| EAN | 4549821150571 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.8 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2...
£1,098.72
|
Bestseller
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 T...
£1,100.96
|
Hot Product
HPE 826553-001 internal hard drive 8 T...
£1,100.96
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
£1,098.72
|
Popular
Lenovo 7XB7A00043 internal hard drive...
£900.72
|
HPE 857967-001 internal hard drive 10...
£1,095.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881785-B21
|
793695-B21
|
826553-001
|
857648-B21
|
7XB7A00043
|
857967-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Lenovo
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
Serial ATA III
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|














