Be the first to review this product
HPE 300GB hot-plug SAS internal hard drive 10000 RPM 2.5"
In stock
SKU
785410-001
300GB hot-plug SAS hard disk drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 785410-001 |
| EAN | 5712505613825 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
300GB hot-plug SAS hard disk drive - 10,000 RPM, 12Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), SmartDrive Carrier (SC) - For use with Gen8/Gen9 or newer
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 300GB hot-plug SAS internal hard d...
£160.16
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£285.92
|
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£198.24
|
Popular
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£138.88
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£138.88
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£137.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
785410-001
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
00Y2430
|
529FG
|
7J9RN
|
H8DVC
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|






















































































































































































































