Be the first to review this product
HPE 872736-001 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
In stock
SKU
872736-001
600GB SAS hard drive, Refurbished
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872736-001 |
| EAN | 5711783443469 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
600GB SAS hard drive - 12 Gb/s interface, 10,000 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF), smart carrier (SC), digitally signed firmware
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 872736-001 internal hard drive 600...
£171.23
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£238.56
|
Recommended
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£203.75
|
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£231.95
|
Hot Product
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£232.93
|
IBM 600GB 2.5" 10k 6Gb SAS intern...
£245.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872736-001
|
00Y2430
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
DELL-3000NLSA/7-S11
|
ST4000NM0033
|
00Y2503
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Seagate
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
NL-SATA
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
Server/workstation
|















































































































































































