Be the first to review this product
Hypertec 512GB USB3.0 Swivel HyperDrive
In stock
SKU
HYFLUSB3512GB
512GB USB3.0 Swivel HyperDrive
| SKU | HYFLUSB3512GB |
|---|---|
| EAN | 5050914252885 |
| Manufacturer | Hypertec |
| Availability | In Stock |
The HyperDrive® EncryptPLUS FIPS 197 Encrypted USB 3.0 Drive combines high level security with easy-to-use functionality to protect data in the workplace and on the move. Mandatory Encryption and Password protection guarantees 100% privacy of all data stored on the drive with minimal fuss.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Form factor | Swivel |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 512 GB |
| Password protection | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Blue, Silver |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Plastic, Metal |
| Security | |
| Password protection | No |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Blue, Silver |
| Housing material | Plastic, Metal |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hypertec 512GB USB3.0 Swivel HyperDrive
£75.19
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 16 GB US...
£68.75
|
Popular
iStorage datAshur PRO 16 GB | Secure F...
£88.63
|
Recommended
iStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Fl...
£76.35
|
Hot Product
iStorage datAshur PRO 256-bit 32GB USB...
£111.81
|
iStorage datAshur Personal² 16 GB | Se...
£65.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HYFLUSB3512GB
|
SDCZ48-016G-U46
|
IS-FL-DA3-256-16
|
IS-FL-DA3-256-8
|
IS-FL-DA3-256-32
|
IS-FL-DAP3-B-16
|
| Manufacturer |
Hypertec
|
Sandisk
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| Form factor |
swivel
|
slide
|
Sleeve
|
Sleeve
|
Sleeve
|
Sleeve
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Blue
|
Blue
|
Blue
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
256GB and more
|
16GB to 25GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
16GB to 25GB
|




































