DP2HDMI4K30HZ
Passive DisplayPort to HDMI Adapter (max 4K/30Hz)
  • Plug & Play and price affordable DisplayPort to HDMI adapter
  • Use only with DisplayPort ports marked "DP++"
  • In the case of DisplayPort with DisplayLink, the maximum resolution will be 4K / 30 Hz (e.g., i-tec docking stations or video adapters with product number starting with CAxxxxxxxxx)
  • In the case of a DisplayPort connection with Thunderbolt, the maximum resolution will be 4K / 30 Hz (e.g., i-tec docking stations or video adapters with a product number starting with TBxxxxxxxxx)
  • In the case of DisplayPort with USB-C, the maximum resolution will be FHD (1080p) / 60 Hz (e.g., i-tec docking stations or video adapters with product number starting with C31xxxxxxxxx)
More Information
Host interface Displayport
Internal No
Output interface HDMI
SKU DP2HDMI4K30HZ
EAN 8595611706707
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Ports & interfaces
InternalNo
Output interfaceHDMI
Host interfaceDisplayport
Technical details
Plug and PlayYes
Performance
Plug and PlayYes
Product colourBlack
Colour
Product colourBlack
Design
Features
Weight & dimensions
Width62 mm
Depth22 mm
Height12 mm
Weight11 g
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com 2 Port USB Motherboard Header Adapter StarTech.com 2 Port USB Motherboard He...
StarTech.com 24in Internal USB Motherboard Header to Serial RS232 Adapter StarTech.com 24in Internal USB Motherb...