Be the first to review this product
IBM 49Y2078 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
In stock
SKU
49Y2078
IBM 49Y2078, 600 GB, 10000 RPM, 2.5", SAS
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 49Y2078 |
| EAN | 5711045034329 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | In Stock |
IBM 49Y2078. HDD capacity: 600 GB, HDD speed: 10000 RPM, HDD size: 2.5", Interface: SAS
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| USB powered | No |
| Fibre Channel | No |
| Internal | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB powered | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Fibre Channel | No |
| Internal | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
IBM 49Y2078 internal hard drive 600 GB...
£109.76
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" internal hard...
£113.12
|
Bestseller
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£132.45
|
DELL 600GB SAS 10000rpm internal hard...
£109.76
|
Hot Product
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£130.96
|
Popular
DELL 7YX58 internal hard drive 600 GB...
£109.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49Y2078
|
49Y2005
|
529FG
|
5TFDD
|
7J9RN
|
7YX58
|
| Manufacturer |
IBM
|
IBM
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|


































































































