iiyama TF1215MC-B1 computer monitor 30.7 cm (12.1") 1024 x 768 pixels LCD Touchscreen Black
In stock
SKU
TF1215MC-B1
12.1’’ PCAP 10pt touchscreen solution for pick-up points
  • Semi outdoor solution
  • Touch through-glass
  • Anti-fingerprint coating
  • Touch technology - Capacitive
  • Open frame brackets
More Information
SKU TF1215MC-B1
EAN 4948570118007
Manufacturer iiyama
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Touch Through-Glass
Anti-fingerprint coating
Touch technology - Capacitive
Open frame brackets
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)540 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.2 million colours
Native aspect ratio4:3
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.24 x 0.24 mm
Horizontal scan range31.4 - 60 kHz
Vertical scan range56 - 75 Hz
Viewable size, horizontal24.6 cm
Viewable size, vertical18.4 cm
Display resolution1024 x 768 pixels
Response time25 ms
Display diagonal30.7 cm (12.1")
Contrast ratio (typical)1000:1
Surface hardness7H
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)31 cm
Touch technologyMulti-touch
Touchscreen technologyProjected capacitive system
Display brightness450 cd/m²
Performance
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Windows operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Palm rejectionYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages7
Plug and PlayYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
CertificationCE, EAC, RoHS, ErP, WEEE, cULus, REACH
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
International Protection (IP) codeIP65
Glass thickness3.15 mm
Camera
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio output1
HDMIYes
USB Touch portYes
Technical details
Height (without stand)248 mm
Depth (without stand)41.5 mm
Width (without stand)308.5 mm
HDMIYes
Display viewable area (HxV)245.8 x 184.3 mm
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesErP
Compliance certificatesCE, cULus, EAC, REACH, RoHS, WEEE
Packaging contentAC adapter, external control pad
Brightness450 cd/m²
Power supply typeExternal
Active display area (W x H)245.8 x 184.3 mm
Weight (with stand)2.1 kg
Touch methodfinger, glove (latex), capacitive stylus
Surface hardness7H
TouchscreenYes
Software
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages7
Plug and PlayYes
Power
Power supply typeExternal
Power consumption (standby)0.55 W
Power consumption (typical)10 W
Power consumption (off)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage12 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours11 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Height (without stand)248 mm
Depth (without stand)41.5 mm
Width (without stand)308.5 mm
Width (with stand)308.5 mm
Depth (with stand)41.5 mm
Height (with stand)248 mm
Weight (with stand)2.1 kg
Weight (without stand)2.1 kg
Package width435 mm
Package depth165 mm
Package height355 mm
Package weight3.9 kg
Width308.5 mm
Weight2.1 kg
Height248 mm
Depth41.5 mm
Packaging data
Package width435 mm
Package depth165 mm
Package height355 mm
Package weight3.9 kg
AC adapter includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, USB, HDMI, DisplayPort
Packaging content
Quick start guideYes
AC adapter includedYes
Indication
LED indicatorsYes
Sustainability
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesErP
Other features
Brightness450 cd/m²
Width308.5 mm
Weight2.1 kg
Height248 mm
Depth41.5 mm
Control panelMenu, Scroll up / Brightness, Scroll down / Contrast, Select, Power
Height (without stand)248 mm
Depth (without stand)41.5 mm
Width (without stand)308.5 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product iiyama TF1215MC-B1 computer monitor 30.7 cm (12.1") 1024 x 768 pixels LCD Touchscreen Black iiyama TF1215MC-B1 computer monitor 30...
AG Neovo TM-23 computer monitor 58.4 cm (23") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Tabletop Black AG Neovo TM-23 computer monitor 58.4 c...
AG Neovo X-19E computer monitor 48.3 cm (19") 1280 x 1024 pixels SXGA LED Black AG Neovo X-19E computer monitor 48.3 c...
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Hot Product
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24...
iiyama ProLite TF2415MC-B2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black
Bestseller
iiyama ProLite TF2415MC-B2 computer mo...
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...