BX80768225F
Boxed Intel Core Ultra 5 processor 225F (20M Cache, up to 4.90 GHz) FCLGA18W
More Information
Processor socket FCLGA1851
Box Yes
Processor cores 10
Processor family Intel Core Ultra 5
SKU BX80768225F
EAN 5032037282376
Manufacturer Intel
Availability In Stock
Product Family Core
Product Series Ultra 5
Processor
Processor generationIntel Core Ultra (Series 2)
Processor manufacturerIntel
Processor codenameArrow Lake
Processor cache20 MB
Processor ARK ID241069
Processor model225F
Processor threads10
Processor operating modes64-bit
Processor boost frequency4.9 GHz
Processor cores10
Processor socketLGA 1851 (Socket V1)
Processor cache typeSmart Cache
Package typeBox
Performance cores6
Efficient cores4
Performance-core boost frequency4.9 GHz
Performance-core base frequency3.3 GHz
Efficient-core boost frequency4.4 GHz
Efficient-core base frequency2.7 GHz
Processor base power65 W
Maximum turbo power121 W
Maximum number of DMI lanes8
AI software frameworks supported by CPUDirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN
Neural processor unit (NPU)
Neural processor unit (NPU)Intel AI Boost
Sparsity supportYes
Windows Studio effects supportYes
AI software frameworks supported by NPUDirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN
Total processor performance up to19 TOPs
NPU performance up to13 TOPs
Memory
Maximum internal memory supported by processor192 GB
Memory types supported by processorDDR5-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor6400 MHz
Memory channelsDual-channel
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card modelNot available
On-board graphics cardNo
Discrete graphics card modelNot available
Technical details
Intel® Secure KeyYes
Thermal Monitoring TechnologiesYes
Intel® Turbo Boost Technology2.0
Intel Trusted Execution TechnologyYes
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)Yes
Idle StatesYes
Execute Disable BitYes
Enhanced Intel SpeedStep TechnologyYes
PCI Express slots version4.0, 5.0
Supported instruction setsAVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2
Scalability1S
L2 cache22528 KB
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)Yes
Embedded options availableNo
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)Yes
Intel 64Yes
StatusLaunched
Market segmentDesktop
Launch dateQ1'25
Intel Virtualization Technology (VT-x)Yes
Features
Maximum number of PCI Express lanes24
Processor ARK ID241069
Idle StatesYes
Execute Disable BitYes
Scalability1S
Embedded options availableNo
Market segmentDesktop
Use conditionsPC/Client/Tablet
Direct Media Interface (DMI) Revision4.0
Processor special features
Intel 64Yes
Intel® Speed Shift TechnologyYes
Intel® OS GuardYes
Intel® Secure KeyYes
Intel® Boot GuardYes
Intel® Volume Management Device (VMD)Yes
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPUYes
Mode-based Execute Control (MBE)Yes
Intel® Thunderbolt 4Yes
Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET)Yes
Intel® Thread DirectorYes
Intel® Standard Manageability (ISM)Yes
Operational conditions
Maximum operating temperature105 °C
Packaging data
Package typeBox
Other features
Maximum internal memory192 GB
L2 cache22528 KB
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache Box Intel Core Ultra 5 225F processor 20 M...
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 Box
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...