Be the first to review this product
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache Tray
In stock
SKU
AT807680640F
Intel Core Ultra 5 processor 245K (24M Cache, up to 5.20 GHz) FCLGA18W, Tray
| SKU | AT807680640F |
|---|---|
| EAN | 5054444630533 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Core |
| Product Series | Ultra 5 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 245K |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 14 |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Package type | Tray |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance-core base frequency | 4.2 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.6 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 0 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| AI software frameworks supported by GPU | OpenVINO, Windows ML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Technical details | |
|---|---|
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 M...
£158.38
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
£164.32
|
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
£136.63
|
Popular
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
£143.58
|
Recommended
Intel Core i5-12400F processor 18 MB S...
£127.34
|
Bestseller
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Sm...
£179.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT807680640F
|
100-100000063WOF
|
100-100000263BOX
|
BX8071512600KF
|
BX8071512400F
|
BX8071512400
|
| Manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Processor socket |
LGA 1851 (Socket V1)
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
14
|
8
|
8
|
10
|
6
|
6
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|




























