Be the first to review this product
Kensington KM270 EQ Deskop Se
In stock
SKU
K75560PN
KM270 EQ Rechargeable Desktop Set – Wireless
- Contains 60% post-consumer recycled (PCR) plastic.* *Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable
- Windows and macOS compatible
- Rechargeable 500mAh batteries supports up to 4 months of productivity with a single charge
- Full size keyboard with dedicated Copilot Key*. *Windows only
- Sealed membrane keyboard design protects keyboard electronics against spills
- LED indicators offer visual confirmation for battery life, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock and pairing status
- Quiet-click ambidextrous mouse reduces noise in busy workspaces and is comfortable for right and left-handed users
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* * No visual degradation or inability to use as directed upon test completion
| SKU | K75560PN |
|---|---|
| EAN | 5028252644938 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Organisations often struggle to find reliable peripherals that contain more sustainable materials and enhance productivity without breaking the budget. Many are frustrated with keyboards and mice that lack durability, security or compatibility across different operating systems. Ideal for large-scale deployments, the KM270 EQ Rechargeable Desktop Set addresses these concerns by providing a feature-rich, wireless solution that combines functionality with sustainability. With its sturdy design and helpful productivity enhancements, the KM270 ensures all-day productivity, featuring a full-size keyboard layout with a dedicated Copilot key**, a spill-proof design, and a quiet-click mouse. * Excludes Printed Circuit Board (PCB) assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable. ** Windows only.
| Keyboard | |
|---|---|
| Security algorithms | AES |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 3.78 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Power | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
| Package weight | 730 g |
| Package width | 46 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 242 mm |
| Master (outer) case length | 552 mm |
| Master (outer) case height | 178 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.38 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.78 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington KM270 EQ Deskop Se
£56.40
|
Recommended
CHERRY G84-4100 COMPACT KEYBOARD Corde...
£63.37
|
Bestseller
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
£63.35
|
Microsoft Wired Desktop 600, DE keyboa...
£55.20
|
Popular
Logitech Wireless Combo MK330 keyboard...
£45.60
|
Hot Product
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
£48.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75560PN
|
G84-4100LCMGB-2
|
G84-4100LCMEU-0
|
APB-00008
|
920-003967
|
920-007141
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Cherry
|
Cherry
|
Microsoft
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
N/A
|
Office
|
Home
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|




















































































































