Be the first to review this product
Kensington SoleMate Footrest
In stock
SKU
56145
SoleMate Footrest
- Tilts up to 20 degrees for additional comfort
- Textured foot grip panel helps prevent slipping
- Sturdy durable construction 450mm x 350mm (WxD)
- Elevates legs to improve posture and circulation and reduce lower back pressure
- Helps reduce pressure on lower back and alleviate discomfort from sitting
| SKU | 56145 |
|---|---|
| EAN | 5011858561457 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Footrests keep legs elevated for improved posture and circulation while you work at a desk and help reduce pressure on the lower back. They are easily adjustable for extra comfort while there is a range of specifications available to suit individual requirements.
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet net weight | 163.2 kg |
| Pallet gross weight | 163.2 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 121 cm |
| Pallet net weight | 163.2 kg |
| Pallet gross weight | 163.2 kg |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington SoleMate Footrest
£35.58
|
Bestseller
Kensington SmartFit SoleMate Plus Foot...
£46.50
|
Kensington Solemassage Footrest
£38.50
|
New
Fellowes Foot Rest Under Desk - Energi...
£32.06
|
Hot Product
Kensington SmartFit Solemate Plus Foot...
£46.26
|
Recommended
StarTech.com Adjustable Under-Desk Foo...
£32.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56145
|
56146
|
56155EU
|
8068001
|
K52789WW
|
FTRST1
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Fellowes
|
Kensington
|
StarTech.com
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|






