Be the first to review this product
Kingston Technology DataTraveler 64GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black
In stock
SKU
DTXG2/64GB
64GB Portable USB 3.2 Gen 1 DataTraveler Exodia Black
- Color options by capacity
- Practical cap protects the connector
- USB 3.2 Gen 1 compatibility
| SKU | DTXG2/64GB |
|---|---|
| EAN | 0740617353679 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
With snap-on cap and colored keyring hole
Kingston’s DataTraveler® Exodia™ is a USB 3.2 Gen 1 flash drive with a USB-A connection for convenient storage of documents, music, videos and more on laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. Its modern colors and practical design make it ideal for everyday use at work, home, school, or wherever you need to take your data. The DT Exodia is available in capacities up to 512GB* and is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
Show off your style
Carefully curated to match your vibe, the DT Exodia is accented in 4 colors by capacity; timeless black, sea blue, lime green and very violet. Grab the color you want or collect them all! With capacity options up to 512GB*, you'll always have the space you need for your digital library.
Stays safe, travels great
Throw it in your pocket or clip it to your keyring without fear. The practical snap-on cap keeps your USB-A connector protected while you're on-the-go.
Works with what you've got
The DataTraveler Exodia performs within the widely compatible USB 3.2 Gen 1 standard and even supports your legacy USB 2.0 devices.
Kingston’s DataTraveler® Exodia™ is a USB 3.2 Gen 1 flash drive with a USB-A connection for convenient storage of documents, music, videos and more on laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. Its modern colors and practical design make it ideal for everyday use at work, home, school, or wherever you need to take your data. The DT Exodia is available in capacities up to 512GB* and is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
Show off your style
Carefully curated to match your vibe, the DT Exodia is accented in 4 colors by capacity; timeless black, sea blue, lime green and very violet. Grab the color you want or collect them all! With capacity options up to 512GB*, you'll always have the space you need for your digital library.
Stays safe, travels great
Throw it in your pocket or clip it to your keyring without fear. The practical snap-on cap keeps your USB-A connector protected while you're on-the-go.
Works with what you've got
The DataTraveler Exodia performs within the widely compatible USB 3.2 Gen 1 standard and even supports your legacy USB 2.0 devices.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 26 Tahoe |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 26 Tahoe |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21.4 mm |
| Weight | 8.96 g |
| Height | 10.4 mm |
| Depth | 60.8 mm |
| Package depth | 12.9 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 15.27 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 12.9 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 15.27 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan, China |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan, China |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 121.9 mm |
| Master (outer) case length | 193 mm |
| Master (outer) case height | 110.5 mm |
| Master (outer) case gross weight | 457.65 g |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Kingston Technology DataTraveler 64GB...
£4.83
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£4.44
|
Popular
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£6.65
|
Bestseller
Verbatim PinStripe - USB Drive 8 GB -...
£4.24
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 32 GB -...
£5.34
|
Recommended
Verbatim PinStripe - USB Drive 64 GB -...
£6.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTXG2/64GB
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
49062
|
49064
|
49065
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
















