KVR32N22S8/16
16GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V, Unbuffered, DIMM
  • Power Supply: VDD = 1.2V Typical
  • VDDQ = 1.2V Typical
  • VPP = 2.5V Typical
  • VDDSPD = 2.2V to 3.6V
  • Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for
  • data, strobe, and mask signals
  • Low-power auto self refresh (LPASR)
  • Data bus inversion (DBI) for data bus
  • On-die VREFDQ generation and calibration
  • Single-rank
  • On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
  • 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
  • Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8
  • via the mode register set (MRS)
  • Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
  • Fly-by topology
  • Terminated control command and address bus
  • PCB: Height 1.23” (31.25mm)
  • RoHS Compliant and Halogen-Free
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
ECC No
Memory form factor 288-pin DIMM
SKU KVR32N22S8/16
EAN 0740617310863
Manufacturer Kingston Technology
Availability In Stock
Product Family ValueRAM
PDF URLs View PDF
ValueRAM's KVR32N22S8/16 is a 2G x 64-bit (16GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Technical details
Country of originTaiwan
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 16 GB
Internal memory16 GB
Component forPC/Server
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency22
ECCNo
Internal memory typeDDR4
Features
Internal memory16 GB
Component forPC/Server
CAS latency22
Country of originTaiwan
Harmonized System (HS) code84733020
Memory data transfer rate3200 MT/s
Weight & dimensions
Width133.3 mm
Height31.2 mm