KVR32S22S8/16
16 GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V, Unbuffered, SODIMM
  • Power Supply: VDD = 1.2V Typical
  • VDDQ = 1.2V Typical
  • VPP = 2.5V Typical
  • VDDSPD = 2.2V to 3.6V
  • Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for
  • data, strobe, and mask signals
  • Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8
  • via the mode register set (MRS)
  • PCB: Height 1.18” (30.00mm)
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
ECC No
Memory form factor 260-pin SO-DIMM
SKU KVR32S22S8/16
EAN 0740617310894
PDF URLs View PDF
ValueRAM's KVR32S22S8/16 is a 2G x 64-bit (16GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, non-ECC, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. This 260-pin DIMM uses gold contact fingers.
Memory layout (modules x size)1 x 16 GB
Internal memory16 GB
Component forLaptop
Internal memory16 GB
Component forLaptop
Weight & dimensions
Width69.6 mm
Height30 mm