KVR32S22S8/8
8GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V
  • Power Supply: VDD = 1.2V Typical
  • VDDQ = 1.2V Typical
  • VPP = 2.5V Typical
  • VDDSPD = 2.2V to 3.6V
  • Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for data, strobe, and mask signals
  • Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8 via the mode register set (MRS)
  • PCB: Height 1.18” (30.00mm)
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
ECC No
Memory form factor 260-pin SO-DIMM
SKU KVR32S22S8/8
EAN 0740617296099
PDF URLs View PDF
Power
Memory voltage1.2 V
Technical details
Country of originTaiwan
Doesn't containHalogen
Compliance certificatesRoHS
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 8 GB
Internal memory8 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Lead platingGold
Row cycle time45.75 ns
Refresh row cycle time350 ns
Row active time32 ns
Internal memory8 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Lead platingGold
Row cycle time45.75 ns
Refresh row cycle time350 ns
Row active time32 ns
Memory data transfer rate3200 MT/s
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C
Storage temperature (T-T)-55 - 100 °C
Sustainability
Doesn't containHalogen
Weight & dimensions
Width69.6 mm
Height30 mm