KCD8XRUG15T3
2,5", 15360 GB, PCIe 4.0, NVMe 1.4, BiCS FLASH TLC, 6600 MB/s read, 6000 MB/s write
  • PCIe® 4.0, NVMeTM 1.4 specification compliant Help Modal Window
  • Open Compute Project Datacenter NVMeTM SSD specification v2.0 support (not all requirements)
  • Form factor: 2.5-inch, 15mm height Help Modal Window
  • Single-port design, optimized for data center class workloads
  • Consistent performance and reliability for demanding 24x7 environments
  • Designed for high-density storage deployments
  • Power loss protection (PLP) and end-to-end data correction
  • Security options: SIE, SED
More Information
SSD form factor 2.5"
Memory type BiCS FLASH TLC
SSD capacity 15360 GB
NVMe Yes
SKU KCD8XRUG15T3
EAN 4582563857407
Manufacturer KIOXIA
Availability In Stock
Data Center NVMe Read-intensive SSD
Hard drive
PCI Express interface data lanesx4
SSD capacity15.4 TB
Memory typeBiCS FLASH TLC
Data transmission
Read speed6600 MB/s
Write speed6000 MB/s
Random write (4KB)195000 IOPS
Random read (4KB)1050000 IOPS
Endurance
Mean time between failures (MTBF)2500000 h
Features
InterfacePCI Express 4.0
Component forServer/workstation
NVMeYes
NVMe version1.4
SSD capacity15.4 TB
Read speed6600 MB/s
Write speed6000 MB/s
Random write (4KB)195000 IOPS
Random read (4KB)1050000 IOPS
SSD form factor2.5"
Power
Power consumption (max)20 W
Operating voltage12 V
Performance
InterfacePCI Express 4.0
NVMe version1.4
Design
SSD form factor2.5"
Weight & dimensions
Width69.8 mm
Weight130 g
Height15 mm
Depth100.5 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 74 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating shock1000 G
Operating vibration2.17 G
Minimum operating temperature0 °C
Maximum operating temperature74 °C
Technical details
Operating shock1000 G
Operating vibration2.17 G
SSD form factor2.5"