Be the first to review this product
Lanview Cat6a HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable 80m networking cable Black S/FTP (S-STP)
In stock
SKU
LVN6080SOUT
Cat6a HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable 80m
- Designed in Denmark
- VERY soft & flexible
- Thermal Range: -40° to 85°C
- Acid, Oil, Microbe, Chemical, UV & Hydrolysis resistance
- Suitable for Voice, Data, Video application
| SKU | LVN6080SOUT |
|---|---|
| EAN | 5715063032190 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
CAT6A HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Copper alloy |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 80 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.62 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.85 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 80 m |
| Cable diameter | 6 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 6 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Lanview Cat6a HIGH-FLEX S/FTP Outdoor...
£180.83
|
Hot Product
Lindy 30m Cat.6A S/FTP LSZH Network Ca...
£157.10
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£185.84
|
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£174.00
|
Recommended
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£185.89
|
Bestseller
Axis 5504-731 networking cable Black 1...
£152.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN6080SOUT
|
45360
|
WIRC5ECMRGRY
|
WIR5ECMRBK
|
WIR5ECMRWH
|
5504-731
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Axis
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|




























































































