Be the first to review this product
Lanview LV-6AFTP-FLEX-ANG-10B networking cable Black 10 m Cat6a U/FTP (STP)
In stock
SKU
LV-6AFTP-FLEX-ANG-10B
Bendable booted Halogenfree (LSZH) CAT6A U/FTP 10m Black
- To order a full box, please select the following quantity: 40 pcs.
- Compatible to: 10GBASE-T, 1000BASE-T and below
- Bandwidth up to: 500 MHz
- Transmission rate up to: 10 Gbps
- Backwards compatible Versions: Cat. 6, and below
- Wire number: 8 (4 x 2 twisted pair)
| SKU | LV-6AFTP-FLEX-ANG-10B |
|---|---|
| EAN | 4017538138330 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview Flex-Angle Cat6A patch cables have a bendable angle.
The transition from plug and cable can be angled in all
four directions, with up to 90°.
This is made possible by a combination of very elastic
plastic and flexible metal strands which are incorporated
in this cable.
Info:
Choose your angle before plugging the cable into the RJ45 jack. If you bend the angle while the plug is already plugged in in the RJ45 jack it could damage the network jack.
The transition from plug and cable can be angled in all
four directions, with up to 90°.
This is made possible by a combination of very elastic
plastic and flexible metal strands which are incorporated
in this cable.
Info:
Choose your angle before plugging the cable into the RJ45 jack. If you bend the angle while the plug is already plugged in in the RJ45 jack it could damage the network jack.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | No |
| Connector gender | Male |
| AWG wire size | 27 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Aluminum |
| Cable length | 10 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 31 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 37 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Aluminum |
| Cable length | 10 m |
| Cable diameter | 3.6 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 3.6 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Lanview LV-6AFTP-FLEX-ANG-10B networki...
£39.66
|
Bestseller
Lindy 10m Cat.6A S/FTP LSZH Network Ca...
£57.25
|
Hot Product
Lindy 7.5m Cat.6A S/FTP LSZH Network C...
£46.05
|
Popular
Lindy 5m Cat.6A S/FTP LSZH Network Cab...
£33.50
|
Lindy 15m RJ45 S/FTP LSZH Network Cabl...
£54.43
|
Recommended
Lindy 10m RJ45 S/FTP LSZH Network Cabl...
£38.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LV-6AFTP-FLEX-ANG-10B
|
45357
|
45356
|
45355
|
47269
|
47268
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Cable length |
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
15m and more
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6a
|
N/A
|
Cat6a
|
Cat7
|
Cat7
|
| Cable shielding |
U/FTP (STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|











































































