Lanview LVN-MED-SFP-1000BASE-X network media converter Multi-mode Black
In stock
SKU
LVN-MED-SFP-1000BASE-X
- Connection between fiber to copper 1Gbps Ethernet
- equipment function as fiber-to-copper media converter
- for long distance transmission
- Media converter for network backbone(SAN, LAN, MAN)
- Providing additional network management options
- Providing protections against lighting and static electricity
- for Ethernet network and the network main
| SKU | LVN-MED-SFP-1000BASE-X |
|---|---|
| EAN | 5715063521045 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Traditionally, it uses fiber as the transmission medium.
| Network | |
|---|---|
| Flow control support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-SX |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | SFP |
| Performance | |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Flow control support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 1 A |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 78 mm |
| Weight | 340 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 700 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 700 g |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Transmission distance (max) | 80 km |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Management features | |
| Colour | |
| Certificates | |
| Other features | |
| Power requirements | 5V 1A |