Be the first to review this product
Lanview LVN-MED-SFP+-10GB-X network media converter Multi-mode Black
In stock
SKU
LVN-MED-SFP+-10GB-X
1-Port 10GBase-X SFP+ to 1-Port 10GBase-T RJ45 802.3x Media Converter
- Providing additional network management options
- Providing protections against lighting and static electricity
- for Ethernet network and the network main System
- Media converter for network backbone(SAN, LAN, MAN)
- Connection between fiber to copper 10Gbps Ethernet
- equipment function as fiber-to-copper media converter
| SKU | LVN-MED-SFP+-10GB-X |
|---|---|
| EAN | 5715063521069 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
The Transceiver offers a 10Gbps Ethernet media conversion from SFP+ to UTP.
Regardless of the media type utilized for 10Gbps Ethernet, fiber is commonly used for transmission.
It is crafted for compatibility with 850nm multi-mode, 1310nm single-mode, and WDM fiber cables featuring the LC-Type connector, capable of transmitting data for distances up to 0.55 kilometers or even 100 kilometers.
The 10G Ethernet standalone and module cards provide an optimal and straightforward solution for Ethernet media conversion between copper wire and fiber at 10G speeds.
Regardless of the media type utilized for 10Gbps Ethernet, fiber is commonly used for transmission.
It is crafted for compatibility with 850nm multi-mode, 1310nm single-mode, and WDM fiber cables featuring the LC-Type connector, capable of transmitting data for distances up to 0.55 kilometers or even 100 kilometers.
The 10G Ethernet standalone and module cards provide an optimal and straightforward solution for Ethernet media conversion between copper wire and fiber at 10G speeds.
| Network | |
|---|---|
| Flow control support | Yes |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE-LR |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Performance | |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Flow control support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Power | |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 1 A |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 78 mm |
| Weight | 390 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 490 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 490 g |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Transmission distance (max) | 80 km |
| Plug and Play | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Transmission distance (max) | 80 km |
| Power requirements | 12V 1A |
| Connector(s) | RJ45 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview LVN-MED-SFP+-10GB-X network me...
£119.12
|
StarTech.com 10/100 Mbps Ethernet Sing...
£104.93
|
Hot Product
StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mo...
£148.84
|
Popular
StarTech.com Fiber Media Converter Gig...
£150.68
|
StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Me...
£118.57
|
Recommended
StarTech.com Gigabit Ethernet Copper-t...
£165.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN-MED-SFP+-10GB-X
|
ET90110WDM2
|
ET91000SC2
|
ET91000LC2
|
ET91000SFP2
|
ET91000SM20
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Internal |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





















