Be the first to review this product
Lanview LVO231406-FLEX InfiniBand/fibre optic cable 1 m LC LC/LC Yellow
In stock
SKU
LVO231406-FLEX
Bendable LC-LC Singlemode fibre cable duplex 1m OS2 LSZH
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- Color: Yellow
- Bending radius: 30 mm
- LC/UPC Connector
- Diameter 2.0mm
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Cable type | LC/LC |
| SKU | LVO231406-FLEX |
| EAN | 5715063506080 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Lanview Bendable series is engineered for flexible cable management, able to bend and sustain any angle from a straight line to 90 degrees. The boot, shaped around a single stainless-steel wire, can be effortlessly positioned by hand, while the internal wire guarantees it retains the chosen angle or direction.
The boot can be reformed at any moment or straightened for disconnecting connectors. This feature allows for optimal installation of the connector in specialized scenarios, including areas with tight constraints or in high-density settings.
The boot can be reformed at any moment or straightened for disconnecting connectors. This feature allows for optimal installation of the connector in specialized scenarios, including areas with tight constraints or in high-density settings.
| Features | |
|---|---|
| Compressive strength | 10 |
| Fibre optic type | OS2 |
| Return loss | 50 dB |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | LC/LC |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Bending radius | 3 cm |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Bending radius | 3 cm |
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 20 g |
| Cable length | 1 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 20 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | LC/LC |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Warranty period | 25 year(s) |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Other features | |
| Core / cladding diameter | 9/125 µm |
| Logistics data | |
| Warranty period | 25 year(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product