Be the first to review this product
Lanview LVO231408-FLEX InfiniBand/fibre optic cable 3 m LC Yellow
In stock
SKU
LVO231408-FLEX
Bendable LC-LC Singlemode fibre cable duplex 3m OS2 LSZH
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- Color: Yellow
- Bending radius: 30 mm
- LC/UPC Connector
- Cable Diameter 2.0mm
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Cable type | LC/LC |
| SKU | LVO231408-FLEX |
| EAN | 5715063506103 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Lanview Bendable series is engineered for flexible cable management, able to bend and hold any angle from a straight line to 90 degrees. The boot, shaped around a single stainless-steel wire, is easily adjustable by hand, while the internal wire maintains the set angle or direction.
The design of the boot allows for repositioning at any time or straightening for disconnecting connectors. This adaptability ensures optimal connector placement in challenging conditions, such as tight spaces or high-density environments.
The design of the boot allows for repositioning at any time or straightening for disconnecting connectors. This adaptability ensures optimal connector placement in challenging conditions, such as tight spaces or high-density environments.
| Features | |
|---|---|
| Compressive strength | 10 |
| Fibre optic type | OS2 |
| Return loss | 50 dB |
| Connector gender | Male/Male |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Bending radius | 3 cm |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Bending radius | 3 cm |
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 80 g |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 80 g |
| Technical details | |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Other features | |
| Core / cladding diameter | 9/125 µm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product