Be the first to review this product
Lanview MO-CBL-10GSFP-DAC-2M InfiniBand/fibre optic cable SFP+
In stock
SKU
MO-CBL-10GSFP-DAC-2M
SFP+ Direct Attach Copper Cable, 10 Gbps 2m
- Max data rate 10Gbps
- Ultra-thin OD 4.2mm (30AWG)
- SFP+ to SFP+
- **100% Dell Compatible**
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | MO-CBL-10GSFP-DAC-2M |
| EAN | 5715063182352 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 300 g |
| Cable length | 2 m |
| Package weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 400 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product