Be the first to review this product
Lanview MO-DEM-431XT-DD network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s 850 nm
In stock
SKU
MO-DEM-431XT-DD
SFP+ 10 Gbps, MMF, 300m, VCSEL, LC, Compatible with D-Link DEM-431XT-DD
- **100% D-Link Compatible**
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-DEM-431XT-DD |
| EAN | 5712505767474 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | D-Link DEM-431XT-DD |
| Brand compatibility | D-Link |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | D-Link DEM-431XT-DD |
| Brand compatibility | D-Link |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 30 g |
| Package weight | 40 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | D-Link DEM-431XT-DD |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package weight | 40 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product